Blok Badel: Kazališna kuća, projekt mlade arhitektice Dore Karamatić

dora karamatic

Donosimo projekt mlade i perspektivne arhitektice Dore Karamatić za Kazališnu kuću u Bloku Badel:

DEFINIRANJE KAZALIŠTA

Kazalište je ples istine i laži, stvarnosti i iluzije, promatrača i pretvarača, nova zbilja u kojoj nastaje spektakl. U urbanim razmjerima ona postaje proscenije sjecišta različitih zajednica. Njezina uloga više nije kuća koja okuplja, već aparat koji transformira. Gradskom kazalištu nametnuta je i uloga odnosa kuće prema gradu, kako ga prezentira i kako biva prezentirana. Kada nestaje i počinje iluzija kazališta? Gdje se javlja granica i kome ona pripada?

BLOK BADEL

Nova kuća gradskog kazališta smjestila se na Martićevoj ulici preko puta zgrade INE unutar bloka Badel. Blok je smješten na samom istočnom dijelu donjega grada. Definiran Vlaškom, Šubićevom, Martićevom i Derenčinovom ulicom, rijedak je primjer donjogradskog bloka kojeg definiraju samostojeći objekti.

Blok Badel, kazalište

Inače industrijska zona u kojoj su se proizvodila pića Badel te kasnije i emajlirano posuđe, deindustrijalizacijom središta grada ostaje napušteno mjesto. Sastoji se od dvije zaštićene zgrade, tvornice pjenice koja se nalazi u središtu bloka i upravne zgrade Badel na Vlaškoj, također sadrži dvije zaštićene fasade, dvorišnu pomoćnu zgradu te bivšu tvornicu Gorica.

Blok Badel, kazalište

KAZALIŠNA KUĆA

Projekt sadrži dva objekta, novu zgradu gradskog kazališta i postojeću zgradu koja je u funkciji kazališta. Postojeća zgrada zamišljena je kao pomoćni objekt za potrebe scenografije, njene dorade i privremenog skladištenja, također sadrži i prostor za eksperimentalni teatar.

Blok Badel, kazalište

Nova zgrada rađena je za potrebe većeg broja gledatelja, većih scenografija, za izvođenje mjuzikla, opereta, rock opera i dramskih predstava. Poseban naglasak u projektu stavljen je na dualitete koji se javljaju u samoj funkciji kazališta. Ulični dio zgrade namijenjen je gledateljima i okupljanju, svečanostima i ukrasima, dvorišni dio namijenjen je protagonistima održavanja iluzije; glumcima, plesačima, pjevačima, tehničarima, upravi, ton majstorima, orkestru, dirigentu. Dualitet je ostvaren kroz materijalizaciju pročelja, volumenu prostorija, kroz nosivu konstrukciju, kroz proporcije prostora.

Kuća uvodi promatrača kroz različite arhitektonske elemente do same jezgre unutar koje se događa čin iluzije. Prvi je opločenje koje se prelijeva iz eksterijera u interijer. Drugi je krov koji štiti iako se doima ranjiv. Treći su stubišta i galerije koje nas dižu u visine. Četvrti je zrcalno pročelje susjedne zgrade koji nas prati i daje nam sliku okoline. Peti element je tiha kutija koja se konzolno odiže od poda. U njoj očekujemo iluziju, no zapravo smo ju već doživjeli. Kroz arhitekturu

kazališna kuća, dora karamatić

Pročitajte više o Bloku Badel i natječaju koji je proveden 2012. godine:
Zg Forum – Blok Badel

Zanimaju li vas i druge mlade nade hrvatske arhitekture i dizajna? Pročitajte ovdje članak o dizajnerici Karli Kocijan: The Product Designer of Tomorrow